Ticho!

3. září 2017 v 19:40 | Skládanka |  Automatika
Mluviti stříbro, mlčeti zlato, praví lidová moudrost. Nejsem si jista, zda měli naši předkové pravdu. Praví hrdinové totiž nemlčí (v pravém i přeneseném slova smyslu), oni konají.


Byť jsem sama období totality nezažila, její odkaz je ve mně živ. Snažím se naslouchat vyprávění starších, snažím se informovat co nejlépe se dá, abych byla odhodlána proti tomuto zlu, tomu nejhoršímu, co kdy člověk vytvořil, bojovat. Vím, že bych to nikdy nechtěla zažít. Vím, že nechci, aby se historie opakovala. A také vím, že za svobodu je třeba se bít. To všechno vím. A právě tam přichází kámen úrazu.

Vím toho hodně. O zločinech, které byly na nevinných lidech páchány zrůdnou ideologií jen pro odlišný původ či názor jsem slyšela mnohé. A slyšeli o nich všichni, kteří poslouchají. Přesto však jsou schopni vážně tvrdit, že to možná nebylo tak hrozné. O tom, že za komunistů bylo líp, když každý měl práci a svět byl tak nějak bezpečný pro ty, kteří mlčeli. O tom, že separace části občanů a jejich následná likvidace v pracovních lágrech (za strašlivých pracovních podmínek, o kterých se již často ani nezmiňují) byla pouze obyčejnou převýchovou prací.

Právě tací by mlčet měli. Ale nemlčí. Já bych naopak mlčet neměla, slyším-li něco takového. A přesto mlčím. To je možná nejděsivější - před podobně smýšlejícím člověkem budu mít plnou hubu svých ideálů. A on jen přitaká, protože si myslí to samé. Jakmile ale narazím na někoho, kdo tvrdí opak, zkrátka zmlknu. Za své ideály se před někým, kdo by je rád pošlapal, nepostavím.

Jak bych pak dopadla, kdyby se, nedej Bože, vrátily časy totality? Posraně bych mlčela, abych chránila sebe a své milované? Vždyť co je špatného na tom, že někdo chce pro svou rodinu to nejlepší, a tak se raději přizpůsobí? Nebo bych měla pro své ideály obětovat sebe i svou rodinu? Udělala bych to svým milovaným jen proto, abych měla čisté svědomí?

Přeji si jediné - ať se tohoto dilematu nedožijeme my ani žádná z generací, co přijde po nás. Mohu snad jen drobně apelovat na všechny, aby nemlčeli. Aby nemlčeli, navštívili nadcházející volby a vhodili do volební urny hlas straně demokratické.

Dnešní článek, který jsem napsala po dlouhé odmlce, bych ráda zakončila dvěma verši od Karla Kryla, na které jsem při psaní článku myslela.

Zas budou jen mlčet, jak mlčeli minule,
třásti se strachem a tiše si krást.
 


Komentáře

1 Anička | Web | 9. září 2017 v 17:53 | Reagovat

O této době též slýchávám hodně od svých rodičů a podobně, nechci to nikdy zažít. Jednou pro to však bude potřeba něco udělat.

thewaybya.blogspot.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
Všechno zde publikované je mým dílem, není-li řečeno jinak.

Ikona blogu