Trpaslík a jednorožec

29. července 2017 v 10:39 | Skládanka |  Můj pohled
Chytl mě za ruku a odvedl mě tam, kde bylo liduprázdno.
"Konečně jsme sami, [Skládanko]," řekl mi.
Pevně mě sevřel v náručí a já ho políbila na jeho pravou tvář. I on zasypal mě tisíci polibků. Jeho dotek byl příjemný jako přírodní hedvábí. Kéž by to nikdy neskončilo. Líbej mě dál, lásko. A on líbal. Bylo to naprosto fantastické.


Co má společného úvodní úryvek z mého vysněného života, fotka Pražského hradu za slunečného počasí a zahradní trpaslík? Zdánlivě neslučitelné spojuje pojem kýč. Vnímání kýče je veskrze individuální. Zatímco jsou všichni nadšeni z výtvorů nejmenovaných grafických blogů, mně přijdou přeplácané a kýčovité. Zatímco já žiju v domnění, že je můj blog oukej, vy si klidně můžete myslet, že je to kýč.

V jednom svém dřívějším článku jsem se věnovala braku. Ten článek by jistě šlo napsat lépe, ale za většinou svých tvrzení si stále stojím. Nyní bych ráda pár věcí poznamenala i ke kýči obecně.

Řadím se mezi uživatele sociální sítě Instagram. Nejsem bůhvíjak aktivní a skoro nic nepřidávám, ale obrázky, které posílají ostatní, sleduji poměrně pečlivě. Bylo by bláhové si myslet, že lidé zveřejňují svou každodenní realitu - logicky se fotí to, co je hezké. Ani nemusíte navštěvovat Instagram, abyste si tuto teorii ověřili, bohatě stačí prolistovat rodinná fotoalba. Nefotí-li se zrovna vytopený byt kvůli pojistce, uvidíte většinou věci, které byly hezké. Jste v ošklivém městě, které má hezkou radnici? Vyfoťte ji. Vyšla vám výplata na jedno kafe ve Starbucks? Fotku! Je někde nedaleko nějaký zámek? Běžte se tam podívat a cestou si nezapomeňte tento architektonický skvost řádně vyblejsknout.

Moderní doba přinesla moderní způsoby - obzvláště lidé, kteří podobně jako já svým věkem zapadají mezi mladší generaci, mají tendenci vše sdílet se světem prostřednictvím internetu. Na fotky líbivých věcí z líbivých míst tak nepadá prach jako dříve, naopak jsou tyto fotky vždy všem k dispozici. Šíření kýče je tedy o hodně jednodušší. Pouhých pár ťuknutí na obrazovku smartphonu vás dělí od neobohacení světa ničím novým. Ale lajky dostanete, tak co?

Drobný vtip: vyfotíš-li hezkou věc hnusně, jsi pravděpodobně normální mamina, vyfotíš-li hezkou věc hezky, je to kýč, vyfotíš-li hnusnou věc hnusně, jsi blbec, vyfotíš-li hnusnou věc hezky, jsi umělec. Dokonce jsem i připravila schéma tohoto žertovného poznatku, můžete si ho stáhnout do svých počítačů ve formátu PNG.

Schéma: Můj osobní žertovný poznatek.

Kýčovité fotky ani kýčovité snění nás alespoň obyčejně příliš nestojí. Zato kýčovité dekorace domácnosti, za ty v průběhu vlastního života zbytečně vyházíte desetitisíce korun, které mohly padnout třeba na výkonný počítač. Nebo na desítky kvalitních knih. Nebo na pivo. Nebo na... Vlastně je to vtipné. Je běžné mít doma spoustu nádobí, co se nesmí používat, svíček, co se nesmí pálit a plyšáků, na které se nesmí sahat. Tu zelené skleničky, tu hrníčky, tu nádobí po babičce, tu replika petrolejky, tu sušené květiny...

Na samotném zdobení domu není nic špatného - seženete-li nábytek, který bude podle vás hezký, rozhodně vám doporučím, abyste si ho koupili, a nábytek ošklivý vám vnucovat nebudu. Máte-li ve vitríně rodinné starožitnosti, ke kterým máte osobní vztah, je to v pořádku. Koupíte-li si pár věcí, klidně kýčovitých, díky kterým vám bude lépe, nikdo ani necekne. Vyzdobíte-li si ale dům stovkami lapačů prachu, pak už se třeba nějaký hlas z vaší rodiny ozve. A bude mít pravdu. To už není radost. To už není zútulňování. To už je vyhazování peněz.

Podivná "umělecká" díla, příliš sladké příběhy a zbytečnosti jsou podle mě tři učebnicové příklady kýče, tedy nízkého umění, ale udělají-li třeba dekorace s nápisem "Home sweet home" z vašeho domova opravdu domov sladší, pak si tento svůj vlastní domov klidně oslaďte, ať už vám kdejaká brejlatá pidlooká blogerka bez vize říká cokoli!
 


Komentáře

1 Anička | Web | 30. července 2017 v 12:36 | Reagovat

Je jasné, že se na instagram dává hlavně to hezké, nejsem výjimkou :) Cose týče dekorací bytů - jsem spíše minimalistik :D Super článek.

2 Barbora | Web | 28. srpna 2017 v 19:28 | Reagovat

oh dear...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
Všechno zde publikované je mým dílem, není-li řečeno jinak.

Ikona blogu