Proč neměnit

23. července 2017 v 16:09 | Skládanka |  Automatika
Řeknu to celému světu, jen ať to celý svět slyší. Já nejsem spokojena se svým životem. Ráda bych byla o něco vzhlednější, o něco chytřejší, o hodně šikovnější a o něco zkušenější. Pokaždé, když jdu na ryby, snažím se ulovit a následně vrátit do vody pohádkovou zlatou rybku, která by mi splnila tři přání.


Odmalička to vím přesně, přesněji než všichni ti hloupí pohádkoví hrdinové dohromady. Vím přesně, co bych dělala, kdybych na takovou bytost narazila. Ona přece splní tři jakákoli přání. Tak proč si nepřát třeba dalších tisíc přání, spoustu peněz, hezčí vzhled, lepší rodinu a k tomu třeba okouzlujícího ženicha s modrou krví? Proč to v pohádkách nedělali?

Bylo nebylo, žila ve vesnické chalupě se zlou macechou jedna dívenka. Jmenovala se Karolínka a macecha ji vždy nutila chodit načerno chytat ryby do místního rybníka, aby bylo co uvařit a moc to nestálo. Jednoho dne se Karolínce úlovek obzvlášť vyvedl. Z vody vytáhla obří zlatou rybu. To bude žraso, pomyslela si, ale v tom na ni rybka najednou promluvila. Když mě vrátíš do vody, splním ti tři přání, děvče. Dívenka udělala, jak jí její kořist poručila. A rybka učinila, co slíbila.

Karolínka byla obeznámená s pravidly pohádek a nelíbilo se jí to, přála si tedy dostat tisíc dalších přání. Rybka nemohla odporovat a toto přání splnila. Chci vypadnout z týhle díry, řekla. Přeju si nějakej pěknej baráček ve velkoměstě. Dostala ho. Ráda bych byla krásná. Rázem začala být. A co třeba nějakýho kluka, urozenýho, hodnýho, bohatýho, pěknýho? Setkali se a hned se do sebe zamilovali. Chtěla velkou svatbu a měla ji. Dorazili hosté z celého světa, králové, prezidenti i šílení diktátoři. Všichni se veselili a zazvonil zvonec a pohádky mohl být konec.

Mohli spolu žít šťastně až do smrti. Ale nežili. A víte, milé děti, proč? Protože Karolínku to začalo nudit. Ani dokonalý život není totiž dokonalý - poté, co již procestovala celý svět, zapříčinila se o světový mír, všechny hladové nasytila, zahájila kolonizaci Marsu a stala se nesmrtelnou, ji to všechno přestalo bavit. Poslední přání bylo vše vrátit zase zpátky a přijít o všechna zbývající přání. Rybka jí to splnila. Teď Karolínka žije obyčejným životem prosté dívky. Občas si sice říká, že by ráda zase změnila svůj život, ale ví, že už k tomu nemá žádné prostředky. Vše je tak, jak má být.

Ať kdokoli tvrdí cokoli o osudu a o tom, že všechno zlé je pro něco dobré, jen málokdo se umí opravdu smířit s tím, jaký je a jaký má život. Je tedy normální ho chtít změnit. Důsledky nemusí, ale také mohou být krásné. Žijeme teď v době míru a prosperity, v době, kdy máme spoustu možností, a v době, kdy je svět ještě místem relativně bezpečným. Chcete-li to risknout a změnit svůj život, můžete to klidně zkusit.
 


Komentáře

1 Anička | Web | 23. července 2017 v 16:41 | Reagovat

To je skvěle napsané, též bych měla přání, jako Karolínka - myslím těch dalších tisíc přání. Teď bych ale nic neměnila, snad kromě vzhledu, ale to jsme my - typické ženské. Mimo vzhled jsem šťastná a mám díky píli vše, co kdy moje srdce chtělo. Moc si toho vážím a neměnila bych :)

2 Eliss | Web | 23. července 2017 v 20:46 | Reagovat

Dokonalost začne nudit, raději žít svůj obyčejný, ale krásný život :)

3 Pražský poděs | E-mail | Web | 24. července 2017 v 1:15 | Reagovat

Líbí se mi ta naplněná prázdnota. To jen tak pro začátek k tomu, že stejně všichni jednou umřeme samotný a nemilovaný.
...
Taky se lehce unudim. To je pak člověk takovej aktivní, až ho to zase začne nudit. Dovedu si tedy výše popsaný osud docela dobře představit.

4 naoki-keiko | Web | 21. srpna 2017 v 22:34 | Reagovat

Pro udržení psychiky a přirozenosti lidské mysli to klidně riskovat budu. Mysl by měla zůstat bdělá a to v absolutním bezpečí a v prosperitě bez hranic nemůže být.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
Všechno zde publikované je mým dílem, není-li řečeno jinak.

Ikona blogu