Bál je křižovatka

14. června 2017 v 16:09 | Skládanka |  Automatika
Tanec. Tanec mi na první dobrou evokuje ladný pohyb do rytmu hudby prováděný dvěma sehranými jedinci lidského druhu, a to ideálně jednou ženou a jedním příslušníkem toho méně něžného pohlaví. Není to jediný druh tance, ale je to právě ten druh, jehož znalost je společensky očekávána. Aby byla očekávání naplněna, rodiče a prarodiče, především pak maminky a babičky, posílají své dcery, syny, vnuky a vnučky do tzv. tanečních. Tento dojemný zážitek z vyslání nebohé oběti za nutným všeobecným vzděláním je pak často doplněn pláčem vysílajících, kteří vzpomínají na to, jak málo času uplynulo od narození vyslaných, a jak už se z nich přitom stávají mladí pánové či mladé dámy.


Absolvuje-li mladý pán či mladá dáma taneční, často začíná navštěvovat akce, kde své nové znalosti může využít v praxi - plesy, bály a jiné společenské události. A tak mladé dámy a mladí pánové vyráží, oděni ve formálním oděvu, za zábavou méně či více kultivovanou, a pohybují se se svými partnery, ať už životními, nebo pouze tanečními, do rytmu hudby. Po protančené noci se vracejí domů, možná s příšernou bolestí nohou, možná ve stavu, který bude příčinou bolesti hlavy v průběhu následujícího rána.

Co ale o protančené noci může říci děvče, jehož rodiče se nad rychlostí nástupu dospělosti nemohli dojmout, a jestli ano, tak rozhodně ne z důvodu nástupu do taneční školy? Co o protančené noci může říct děvče, které na plesech vyhledává spíše bary a gentlemany, kteří se kolem baru pohybují, než taneční parket? Co o protančené noci může říct děvče, které nikdy žádnou noc neprotančilo, neboť je tancem zcela netknuté?

Pro autora textu nemusí být tak složité vžít se do nějaké role, zvlášť je-li on sám v takové roli. Děvče nešťastné, které nechtělo, aby na něj maminka koukala jako na cvičenou opici, a tak se z výuky tance vyvléklo, by třeba mohlo i tak toužit po tom, aby ho někdo, ať už životní láska, náhodný cizinec či již zmiňovaný gentleman z baru, k tanci vyzval. Aby ho vyzval a tančil s ním tak, jako by neměly následovat žádné zítřky po této protančené noci, jako by nezáleželo na tom, jak moc si navzájem pošlapou boty, jako by nebylo důležité, že děvče se chtělo vyhnout společenským zvyklostem, které mu někdy dříve byly proti srsti. Vždyť i toto děvče může prahnout po přítomnosti zajímavých pánů, se kterými by, děvče nemotorné, klidně celou noc protancovalo, ač to neumí.

Zajímavé je, že tanec v podstatě může přinést způsob, jakým legalizovat tělesnou blízkost dvou osob opačného pohlaví, a to tak, že co by se jinak mohlo považovat za společensky nepřípustné, je najednou vhodné, ba dokonce žádoucí. No není to nádherné? No není to hrozné?

Dodatek z 25. 6. 2017, abych se nezapomněla pochlubit: dostala jsem se do výběru týdne!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
Všechno zde publikované je mým dílem, není-li řečeno jinak.

Ikona blogu